BEDEN ve KADIN (Marion Woodman)

Bedenlerimiz bize kadın olarak nasıl yaşayacağımızı mı öğretmeye çalışıyor? 

Woodman: Kesinlikle. Âdet öncesi sendromunu ele alalım. Pek çok kadın bedeninin suyla şiştiğini söylüyor. Eğer buna sembolik olarak bakarsanız, bedenin bilinçsiz olanla dolduğunu görürsünüz. Eski zamanlarda kadınlar kanama çadırına gider ve içe döner, bilinçsiz olanın içerisinde kalır, bedenini dinler ve bu bilgeliği kabileye geri getirirdi. Fakat bizim kültürümüzde bu döneme ne zaman veriliyor ne de saygı duyuluyor.

Bu dönem ayın karanlığı gibidir. Kanadığımızda bir ölüm gerçekleşmiştir. Bir çocuk doğmayacaktır. Fakat yeni bir ruhsal yaşamın doğma şansı vardır ve onu besleme kapasitemiz vardır. Eğer bu gizemlere saygı göstermezsek muazzam bir gerginlik hissederiz. Beden şişer ve der ki: “Şifalı sularımın içerisine gel… orada sana yeni yaşama, yeni bir döngüye girebilmen için gereken sembolleri vereceğim.”

Bedenimizi tam anlamıyla kullanmadığımızda ne olur? 

Woodman: Ruhtan koparız, yaşam amacımızdan koparız. Yaşam bir vücut bulma meselesidir -ruh, bedenimiz içerisinde birlikte yaşamak zorunda olduğumuz bir varlıktır. Sorun, pek çok kişinin bu gerçekliği atlayıp doğrudan ruha gitmeye çalışmasıdır.

Aşırı ruhsallaştırma (overspiritualization) gerçek bir tehlikedir ama bununla beraber de beden çoğunlukla çığlık atar. İnsanlar hastalık semptomları gösterir ya da bağımlılık geliştirirler. Ancak bundan sonra yeniden toprağa, aşağıya dönmeye başlayabilirler.

… Pek çok kişi insan olmak istemiyor; bunun yerine idealleştirme ve mükemmelliğe dayalı yaşamayı tercih ediyor. Hayatlarının sorumluluğunu almak istemiyorlar çünkü ruha yükselmek ve arketipsel bir rüyayı yaşamak çok daha kolay.

Psikolojik olarak buna “şişme” (inflation) diyoruz ve bunun tek sonucu depresyon ya da bir hastalık aracılığıyla toprağa, dünyaya düşmektir.

 

Marion Woodman, Conscious Femininity, Inner City Books
Çeviri: Didem Çivici

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: