2019 Yeni Çalışma: “RÜYALARLA YOLCULUK”

Rüyada psişe, imgelerle konuşur
ve doğanın en ilkel seviyelerinden türeyen
içgüdülere ses verir.

C. G. Jung

Rüyalar, psikanaliz ve derinlik psikolojisinin öncüsü C. G. Jung tarafından kişinin hayatında büyük rol oynayan bilgi kaynakları olarak ele alınmıştı. Jung, rüyaların özellikle de modern insan tarafından anlaşılmadığını, ancak insanlık tarihi boyunca pek çok kültürün rüyalara çok önem verdiklerini her fırsatta dile getirmiştir. Jung’a göre rüyalar “Tanrı’nın bizimle haberleşme aracı”ydu ve bu “Tanrı”, kişinin “Benlik” denilen içsel çocuğuydu.

Jung psikolojisinde rüyaların yeri büyüktür. Rüya analizi aracılığı ile kişinin bireyleşme sürecinde bilinçli şekilde devam edebilmesi mümkün olur ve kişi kendi rüyalarını okumayı öğrendikçe krizler fırsatlara dönüştürülür. Yani rüyalar kişinin iç dünyasında neler olduğuna dair ışık tutan incelikli anlatımlardır da diyebiliriz aslında.

“Kendini tanımak” yolculuğunda rüyaları okumayı öğrenmek kişi için güçlü bir strateji haline gelebilir. Bununla beraber, rüyaların dili pek çok kişi için karmaşık ve anlaşılmazdır. Jung, rüyaların dilinin masallar ve mitolojik anlatımlar gibi olduğunu söyler. Yani rüyalar, semboller aracılığıyla aktarılan mesajlardır da diyebiliriz. Biz de “Rüyalarla Yolculuk” ile psişenin derinliklerine doğru bir yolculuğa hazırlanacağız. Kişinin kendisiyle tanışması, kendisini tanıması ve bireyleşmesi yolunda ona destek olacak en güçlü aracı yakından araştıracağız.

Yolculuğun içeriği…

JUNG PSİKOLOJİSİNDE TEMEL KAVRAMLAR: BENLİK/PSİŞE/ARKETİPLER
PSİŞE, BİLİNÇDIŞI VE RÜYALAR
RÜYALARIN DİLİ: SEMBOLLER
SEMBOL ANALİZİ
MİTLER, MASALLAR VE ARKETİPLER
RÜYALARI OKUMAK
BİREYLEŞME SÜRECİNDE REHBER RÜYALAR
İYİLEŞTİRİCİ RÜYALAR
RÜYA ANALİZİ: KENDİ RÜYANI YORUMLAMAK

2019 “Rüyalarla Yolculuk”a katılmak için >>>

https://didemcivici.com/etkinlik-takvimi/

EĞİTMEN & KOLAYLAŞTIRICI:

Didem Çivici

1985 yılında İstanbul’da doğdu.

2006-2011 yılları arasında üniversite eğitimini İngilizce Öğretmenliği alanında tamamladı. 2011 yılında permakültür eğitimi alarak çalışmalarını okullara taşıdı. 2012-2014 yılları arasında kendi geliştirdiği EKO-PER projesini sürdürdü.

2007-2014 yılları arasında kandidiyazis rahatsızlığı ile mücadele etti. Bu süreçte yaptığı yoğun araştırmalar esnasında karşılaştığı Dr. George John Georgiou’nun Kandida Protokolü ile karşılaştı, bu protokolü geliştirdi ve uygulayarak sağlığına yeniden kavuştu. Bundan sonraki yıllarda kandida ve kadın sağlığı ilgi alanı oldu, makaleler yazarak konuyu derinlemesine incelemeye devam etti (www.kandidabyebye.wordpress.com).

2014 yılında Qi Gong ve Tai Chi ile tanıştıktan sonra beden terapisi alanına devam etmek adına Yin Yoga ve Temel Yoga eğitimleri aldı. Eğitimlerine “Şiddetsiz İletişim” alanını da katan Çivici, 2015-2018 yılları arasında kurucusu olduğu Wild Woman Academy (Vahşi Kadın Akademisi) kapsamında yüzden fazla inziva ve çalışma düzenlemiştir.

Didem Çivici şu anda Madrid Bircham Üniversitesi’nde “Beslenme ve Diyet Terapisi” yüksek lisansına ve Zürih’te bulunan C. G. Jung Institut‘ta psikoloji eğitimine devam etmektedir.

İlk kitabı olan “Vahşi Kadın’ın Yolculuğu: Kendinle ve Yaşamla Bağlantıya Geç” Haziran 2018’de Ganj yayınları tarafından yayınlanmıştır.

 

Öne çıkarılan görsel: Antonio de Pereda “El sueño”del”caballero”; San Fernando Royal Academy of Fine Arts Museum, Madrid
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: