YARATICI GÜÇ VE EYLEME GEÇME YETİSİ

Bugün kendimden yazacağım… Hoş, her daim bilginin bende bıraktığı izden yola çıkarak yazdım makaleleri fakat bu defa biraz daha kişiselleştirip, kendimden yazmak istiyorum çünkü biliyorum ki hikayelerimizi paylaşmak önemli… umut demek, yakınlık demek, destek demek.

Yaklaşık 5 yıldır insanlarla farklı platformlarda çalışıyorum, yeri geliyor yoldaşlık yapıyorum yeri geliyor hayatlarını değiştirecek araçları verip uzaklaşıyorum. Tüm bu süre boyunca, özellikle de son zamanlarda bir soru var ki beni fiziken de tanıyanlarca bana yöneltiliyor:

YARATICILIĞINI VE EN ÖNEMLİSİ DE BUNU
EYLEME
AKTARMA YETİNİ NEYE BORÇLUSUN?

Bu soru çok da hafife alınacak bir soru değil kanımca. O nedenle de kapsamlı ve rehber bir yazı yazmak istedim. Çünkü biliyorum ki hepimizin dönüp dolaşıp tıkandığı alanlar oluyor, bedenimizi toparlasak aklımızı dağıtıyoruz, duygularımızı dengelesek bedenimizi boş veriyoruz. Sonra da bir zaman geliyor ve arkaya dönüp baktığımızda bir şeyler hala yanlış gibi geliyor. Danışanlarımda genelde karşılaştığım içsel çatışma kişinin beden-ruh (duygu)-zihin bütünlüğünü sağlayamaması ve bunu nasıl yapacağını bilememesi. Tabi “sağlıklı olmak” ne demek, ona dair iki kelam etsem fena olmaz: Beden-ruh (duygu)-zihin alanlarının birbiriyle uyumu ve kendi içlerinde bütün olmalarına sağlık (health) diyoruz (İngilizce’de “healing”, yani şifa ya da iyileşme anlamına gelen kelimenin eski İngilizce’deki kökü “healt”, Protogermen’de (eski Almanca) ise “hailitho”dur ve BÜTÜNLÜK anlamına gelir). Hal böyle olunca da kendi içimizde BÜTÜN hissedemediğimiz için de hayatın içerisinde de BÜTÜN hissedemiyoruz, bu da bizi depresyona, tatminsizliğe ve arayışlara yöneltiyor.

Konuyu kendime çevirirsem…

Astrolojik haritamızın karakterimiz ve psişik dizilimimiz üzerindeki etkisini yadsımasam da (bazılarımızın gerçekten de psişik enerjisinin -velhasıl fiziksel ve zihinsel enerjisinin de- bu nedenle daha yüksek olduğunu düşünüyorum) kendi hayatımda bu gücün (enerjinin) faydalı ve verimli şekilde ifade bulması için elbette ki uyguladığım pek çok yöntem var. Yani ne bedenimin fit ya da güçlü oluşu, ne de zihinsel ve duygusal olarak 7/24 enerjik ve dengeli oluşum (artık! çok şükür!) Allah vergisi 🙂

Peki bu bütünlüğü nasıl sağlıyorum?

“Vahşi Kadın’ın Yolculuğu” kitabımda hayatımda etkisi olan en güçlü araçlarımdan bir kaçını paylaşmıştım, öncelikle onları yineleyeyim:

1. Silkelenme
2. “Deri Nefesi”
3. Güç ve Rahim Sesimi Bulmak & Kullanmak
4. Farkındalıkla Yemek
5. Zevk/Keyif Almak
6. Hareket
7. Gölge Çalışması
8. Şiddetsiz İletişim
9. Yas Tutmak
10. Ritüel
11. Duygu ve Beden Farkındalığı
12. Analitik Psikoloji: Jung Psikolojisi
13. Arketiplerle Derinleşmek

Tabi ki bu araçların hepsini sürekli kullanmıyorum. Bazıları özel durumlarda (komplekslerim güçlü şekilde aktif olduğunda/kriz anlarında ya da periyodik ritüellerimde) kullanılırken bazılar ise hayatımın her gününde bana eşlik ediyorlar.

Günlük pratiklerim arasında en az 1 saat meditasyon, yarım saat Yin Yoga ve Qigong, 45 dakika workout (ağırlık dahil) var. Kısacası günümün çoğu hareket ederek geçiyor. Buna ilaveten mümkün oldukça doğada olmaya dikkat ediyorum, okuyorum ve yazıyorum (ya da kendimi nasıl ifade etmek istersem: Resim, dans, bağırmak vs.). Bu dinamik, çok yoğun çalıştığım inziva dönemlerinde de değişmiyor. Misal sabah 8’de Qigong dersi vereceksem 7’de kalkıp koşarım ya da dans ederim. Veya grup çalışmaları arasında en az 1-2 saati kendime ayırarak doğanın içerisinde nefes alırım, kendimle kalırım. Yani hiç bir zaman bahanem olmaz.

Bunların dışında…

Bedenimi beslenme alanında gözetmek: Yılda iki defa kan değerlerimi tetkik ettirir ve hormonal dengemi sağlamak ve bedensel ihtiyaçlarımı düzenlemek için diyetimde değişiklikler yaparım. Organik besin tercih ederim, alkol ve sigara kullanmam. Benim bilhassa bunlara dikkat etmem gerekiyor zira geçmişimde uzun süren (8-9 yıl) bir kandidiyazis rahatsızlığı (hikayemi buradan okuyabilirsiniz) ve poliplerle dolu bir rahim var (çok şükür ki beslenme terapisiyle hepsi temizlendi). Buna ilaveten fibrokistik meme yapım nedeniyle de hormonal dengemi korumam oldukça elzem.

Psikolojik sağlığımı güçlendirmek ve içsel bir denge kazanmak adınaysa senelerdir farklı terapi yöntemleriyle ilerledim. Bir süredir de Jung analizi ve kendi araçlarımla kendimi destekliyorum. Rüyalarımla, dolayısıyla bilinçdışı dinamiklerimle içli dışlıyım. Hayatımı yönlendiren, beni motive eden ve göremediğim her şeyi keşfetmek için uzun zamandır yol alıyorum. Şiddetsiz İletişim, Shadow Work gibi araçları da kullanmakla beraber günlük pratiklerim arasında yoğun olarak aktif imajinasyon ve sanatsal ifade (dans, resim, yazı…) yer alır ve bu iki Jungian alan beni duygu-beden farkındalığı ve derin psişik alanımın sağlığı konusunda (arketipler) desteklerler.

Velhasıl, bence bedensel-zihinsel-ruhsal sağlık kolay korunmuyor, daimi pratik gerekiyor diye düşünüyorum. Aslında eyleme geçme gücümü de tüm bu seçimlerimin sonucunda kazanıyorum. Ben her daim çalışkan, disiplinli değildim. İstemediğimde gayet de ataletin içerisinde gömülmeye müsait bir yapım var. Bir gün karar verdim (yıl 2011…) ve başladım, o kadar. Unutmayalım ki atalete düştüğümüzde ertelediğimiz şey kendimiziz. Her şeyi ertelemek için bahanemiz çok ama enerjimiz yok 😉 Ben de diyorum ki enerji orada, tek yapmam gereken kendim için ayağa kalkmak!

Didem Çivici – Copyright ©2019

 

Konuyla ilgili diğer makaleler:
https://didemcivici.com/2019/04/01/bireylesme-sureci/
https://didemcivici.com/2019/04/01/psisenin-sifalanmasi/

Reklamlar

YARATICI GÜÇ VE EYLEME GEÇME YETİSİ” için 2 yorum

Kendininkini ekle

  1. Hiçbir şey durduk yere olmuyor. Yazdıklarınizin her satirina katiliyorum. Durağanlığın arkasında mış gibi yaşamlardan uzak kalmak ümidiyle sevgiler. Keyifle okudum… “Ben de diyorum ki enerji orada, tek yapmam gereken kendim için adım ayağa kalkmak!” hadi ne duruyoruz 🙂

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: