ARKETİP ATÖLYESİ

Carl Gustav Jung tarafından “kolektif bilinçdışı”nda yaşadığı öne sürülen arketipler insan psişesinde (ruhunda) yaşayan karakterlerdir ve insanın psikolojisini derinden etkilerler. 

Arketipler, kompleksleri oluştururlar ve kişinin bilinçsiz hareketlerini yönetirler. Ve maalesef yeteri kadar dikkatle bakılmadığı sürece gözle görülemeyecek kadar derin psişede yer alırlar.

Arketiplerin dinamiklerini görmek ve hayatımızı yöneten bu bilinçdışı karakterleri tespit etmek zor olsa da imkansız değildir. Psikolojik gelişimimizi ve psişik (ruh) sağlığımızı sağlamak için sadece duygusal destek çoğunlukla yeterli değildir çünkü duygularımızın dizginleri bu arketipler topluluğunda bulunur ve onlara ulaşıp onları anlamadığımız sürece duygular ve “beklenmedik” tepkiler hayatımızı yönetmeye devam edecektir.

Bu 1 günlük çalışmada “Arketiplerle Derinleşmek” çalışmasını takip ediyor olacağız ve iç seslerimize kulak vermeyi öğreneceğiz ve bunu kadın psişesindeki 4 ana arketiple tanışarak yapacağız:

Persefon

Demeter

Artemis

Afrodit

Dans, Qigong, Yin Yoga, meditasyon ve sanatsal ifade ile zenginleştirilmiş
1 günlük “ARKETİPLER ATÖLYESİ” içeriği şöyledir:

10:00 – 11:00 «JUNG PSİKOLOJİSİ’NDE ARKETİPLERİN İŞLEVİ»

11:30 – 13:00 «DÖRT ARKETİP: PERSEFON & DEMETER & ARTEMİS & AFRODİT»

(YEMEK VE ÖĞLEN ARASI)

14:30– 18:00 «ARKETİPLERE HAYAT VERMEK»
– QİGONG/YİNYOGA VE DANS MEDİTASYONU İLE “KENDİM”LE BULUŞMAK

 

KATILIMCILARDAN

Hayatta ölümün bilinçaltından olabileceğini, içimizde günlük yaşamımızda fark etmediğimiz bir lunapark işletiyor olduğumuz gerçeğini, ‘ben’ zannettiğimiz şeyin aslında bir değil birçok, şimdi değil aslında çok çok eskilerden beri gelen birikimler olduğunu, canımızı sıkan hayat rutinlerinin bir tık altını, hatta nehrin altında bir nehir (rio abajo rio) daha olduğunu, bu yolun ise zorluklarla ama aynı zamanda hazla dolu olduğunu, hatta ‘haz’ın ete kemiğe bürünüp karşınızda kahve içme ihtimalini, bir esmer pirincin bu kadar lezzetli olabileceğini, analist ve beslenme uzmanı bir kadının lezzetli ve bereketli ellerinin bir insanı ne kadar mutlu edip ne kadar besleyebildiğini… merak edenler olabilir. Ben bunu ve daha fazlasını 27 Nisan Arketip Atölyesinde tattım ve 4 günlük versiyonu için kemerleri bağladım bile! Bunları yaptığın, üstelik hepsini tek bir güne sığdırabildiğin için teşekkürler Didem🧡 Çok yeteneklisin! Gönül ister ki her gün bu frekansta olsun. – Firdevs Gümüş

 

Reklamlar

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: