BESLENME VE DİYET TERAPİSİ NEDİR?

Beslenme terapisi, hem kronik rahatsızlığı olan hem de gelecekteki hastalıkları önlemek isteyenlere yönelik tamamlayıcı bir tedavi olarak kabul edilmektedir. Çoğu batı toplumunu rahatsız eden hastalıkları önlemek ve tersine çevirmek için gıda kullanır: diyabet, obezite, kalp hastalığı, artrit ve depresyon. Bir besinin terapötik olabilmesi için besleyici madde yoğunluğu olmalıdır. Beslenme terapisi ayrıca yiyeceklerin tüketime hazırlanma ve dağıtılma şekliyle de ilgilidir. Yiyeceklerin terapötik olarak faydalı olabilmesi için uygun mikro ve makro besinlerin yoğun-besleyici formatta sunulması gerekir.

Beslenme terapisi uzmanı her insanın kendine özgü olduğunu ve bu nedenlede kendine özgü bir diyet gereksinimi olduğunu kabul eder. Beslenme terapisi uzmanının işi, bir bireyin genel sağlığını ve iyi halini iyileştirmek için diyetlerinde ne gibi iyileştirmeler veya değişiklikler yapabileceğinin belirlenmesidir.

Beslenme terapisi uzmanı hakkında önemli noktalar:

  • Bir hastalığın neden olduğu semptomların tedavisinde ve sağlığı iyileştirmede rol oynamaya yardımcı olabilir.
  • Genellikle alerji, sindirim ve bağırsak bozuklukları, hormonal dengesizlikler ve fazla kilo gibi kronik durumlarla çalışır.
  • Bireylerin sağlık hedeflerini gerçekleştirmelerine yardımcı olur ve her bireyin kendine özgü diyet ihtiyaçlarını göz önünde bulundurur.

Beslenme terapisi uzmanları, bir bireyin semptomlarını değerlendirebilir ve hangi vitamin ve minerallerde eksik olduklarını görmek için bireyin diyetini incelerler. Ayrıca uykusuzluk veya yorgunluk gibi göreceli olarak küçük sorunlardan iltihaplı bağırsak hastalığı, artrit veya depresyon gibi daha ciddi sağlık şikayetlerine kadar değişen bir dizi sağlık durumu hakkında tavsiyede bulunabilirler. Sorunun temel nedenini bulmaya çalışırlar ve vücut sistemlerini desteklemeye yardımcı olmak üzere kişiye özel diyet ve takviyeler önerirler.