JUNG’UN ARKETİPLER PSİKOLOJİSİ

JUNG’UN ARKETİPLER PSİKOLOJİSİ – 19 OCAK 2020 – AYRINTI AKADEMİ – İSTANBUL
İletişim: 05323976587 – 05324244904 ayrintiakademi@gmail.com
https://www.instagram.com/ayrintiakademi/


“Arketip”, ilk defa Carl Gustav Jung tarafından kullanılmış bir psikoloji terimi olmakla birlikte, “kolektif bilinçdışı”na ait ve yüklü psişik (ruhsal) enerjiye sahip karakterler olarak ele alınır. 

Arketipler, kompleksleri oluştururlar ve kişinin bilinçsiz hareketlerini yönetirler. Başka bir deyişle arketipler, insanın hayatını ve seçimlerini derinden etkilerler. Bu nedenle Jung, kendi geliştirdiği ve ismini koyduğu “Analitik Psikoloji” yaklaşımı kapsamında arketipleri merkeze koymuştur.

Bu 1 günlük seminerde psikoloji tarihinde önemli bir ses olarak yerini alan Carl Gustav Jung’un arketipler ve kolektif bilinçdışı yaklaşımını ele alıyor olacağız.


İÇERİK:

«JUNG PSİKOLOJİSİ’NDE ANA KAVRAMLAR»

«BİLİNÇDIŞI: KİŞİSEL ve KOLEKTİF»

«ARKETİPLER ve İŞLEVLERİ»

«ANİMA ve ANİMUS»

 

KATILIMCILARDAN

Hayatta ölümün bilinçdışından gelebileceğini, içimizde günlük yaşamımızda fark etmediğimiz bir lunapark işletiyor olduğumuz gerçeğini, ‘ben’ zannettiğimiz şeyin aslında bir değil birçok, şimdi değil aslında çok çok eskilerden beri gelen birikimler olduğunu, canımızı sıkan hayat rutinlerinin bir tık altını, hatta nehrin altında bir nehir (rio abajo rio) daha olduğunu, bu yolun ise zorluklarla ama aynı zamanda hazla dolu olduğunu, hatta ‘haz’ın ete kemiğe bürünüp karşınızda kahve içme ihtimalini, bir esmer pirincin bu kadar lezzetli olabileceğini, analist ve beslenme uzmanı bir kadının lezzetli ve bereketli ellerinin bir insanı ne kadar mutlu edip ne kadar besleyebildiğini… merak edenler olabilir. Bunları yaptığın, üstelik hepsini tek bir güne sığdırabildiğin için teşekkürler Didem.. Çok yeteneklisin! Gönül ister ki her gün bu frekansta olsun. – Firdevs Gümüş