JUNG PSİKOLOJİSİ’NDE ARKETİPLER

26 EYLÜL 2020
Kayıt: didemcivici@hotmail.com

C. G. Jung, insan psikolojinin dinamiklerinin ağırlıklı olarak arketiplerce yönetildiğini, bu arketiplerin ise insanlık tarihinden çok daha öncesine dayandığını, masalların da bu nedenle insan psikolojisinin yapılanmasında ve incelenmesinde büyük bir öneme sahip olduğunu söylemişti.

Arketipler, insanın bilinçdışında yer alan komplekslerin merkezinde yer alırlar ve kişinin bilinçsiz hareketlerini yönetirler. Başka bir deyişle arketipler, insanın hayatını ve seçimlerini derinden etkilerler. Bu nedenle Jung, kendi geliştirdiği ve ismini koyduğu “Analitik Psikoloji” yaklaşımı kapsamında arketipleri merkeze koymuştur.

Bu seminer, psikoloji, psişe çözümlemesi (analizi), kişisel gelişim, rüyalar ve masallara ilgisi olan olan herkes için uygundur.


İÇERİK:

«JUNG PSİKOLOJİSİ’NDE ANA KAVRAMLAR»
«BİLİNÇDIŞI: KİŞİSEL ve KOLEKTİF»
«PSİŞEDE ARKETİPLERİN YERİ»
«ARKETİPLERİN PSİKOLOJİK İŞLEVİ»
«MASALLAR VE RÜYALARDA ARKETİPLER»
«İLİŞKİLERDE ARKETİPLER: ANİMA ve ANİMUS»

KATILIMCILARDAN

Hayatta ölümün bilinçdışından gelebileceğini, içimizde günlük yaşamımızda fark etmediğimiz bir lunapark işletiyor olduğumuz gerçeğini, ‘ben’ zannettiğimiz şeyin aslında bir değil birçok, şimdi değil aslında çok çok eskilerden beri gelen birikimler olduğunu, canımızı sıkan hayat rutinlerinin bir tık altını, hatta nehrin altında bir nehir (rio abajo rio) daha olduğunu, bu yolun ise zorluklarla ama aynı zamanda hazla dolu olduğunu, hatta ‘haz’ın ete kemiğe bürünüp karşınızda kahve içme ihtimalini, bir esmer pirincin bu kadar lezzetli olabileceğini, analist ve beslenme uzmanı bir kadının lezzetli ve bereketli ellerinin bir insanı ne kadar mutlu edip ne kadar besleyebildiğini… merak edenler olabilir. Bunları yaptığın, üstelik hepsini tek bir güne sığdırabildiğin için teşekkürler Didem.. Çok yeteneklisin! Gönül ister ki her gün bu frekansta olsun. – Firdevs Gümüş