KANDİDA vs. FERMENTE ÜRÜNLER

Bu konuda çokça tartışma var. Bazı uzmanlar fermente ürünlerin kesinlikle tüketilmemesini önerirken bazı uzmanlarsa aksini öneriyor. Önermelerinin nedeni, çoğu fermente üründe bağışıklık sistemini destekleyen yararlı bakterilerin bulunması. “Normal” şartlarda, yani sağlıklı bir bedende fermente ürünler oldukça faydalı bir seçim olabilirken söz konusu Kandida gibi bir “maya” olduğunda görüşler ikiye ayrılıyor.

Öncelikle fermente (canlı maya içeren) ürünleri sayalım:

Turşular (klasik turşular, kvass, sauerkraut dahil), kombucha, peynirler (özellikle de eskimiş/fermentasyonu yüksek olan türler), mayalı unlu mamuller, yoğurt, kefir, sirke, şarap, bira, zeytin…

Fermente ürünlere ek olarak burada belirtmem gereken diğer gıdalar ise olası küf içeren yiyecekler ve mantarlar. Mantarlar zaten isimleri üzerinde “mantar” ailesinin üyeleri oldukları için genel olarak tavsiye edilmiyor fakat bazı tıbbi mantarların anti-Kandida protokollerinde yer aldığını da ifade etmeden geçmek istemem. Küflü peynirler çok açık şekilde küf içerirken gözümüzden kaçabilecek olası başka küf sporu içeren yiyeceklerin başında ise kuru yemişler geliyor. Maalesef kuruyemişlerin tamamı, kabuklarından ayrıldıkları an itibarıyla küflenmeye başlar. Gözle göremediğimiz küf sporları ayrıca oda ısısında muhafaza edilen her türlü gıdanın üzerinde de kolaylıkla çoğalırlar. Bu nedenle gıdaların dikkatlice muhafaza edilmesi anti-Kandida sürecinde çok önemlidir, zira zaten pek çok iç ve dış stresle başa çıkmaya çalışan bağışıklık sistemine ekstra yük getirmek istemeyiz.

Chaitow*, kitabında özellikle şunun altını çiziyor: “Kandida sorunu yaşayan bir kişi, sadece ve sadece bu gıdalara hassasiyeti varsa tüketimi azaltmalı ya da kaçınmalı.”Bu görüşe katılıyorum, zira kendi uygulamalarımda ya da danışan kişilerde de benzer sonuçlar gözlemledim: Bazı kişiler yoğurda dahi hassasiyet/alerji gösterirken (bu kişiler normalde laktoz hassasiyeti olmayan ama maya nedeni ile hassasiyet geliştiren kişilerdi) bazıları ise kombucha gibi ağır fermente ürünleri dahi rahatlıkla tüketebiliyordu.

Didem Çivici – Copyright ©2019
(“Kandida Bye Bye”kitabından)

 

*Leon Chaitow, Candida Albicans; 2003, Thorsons.