“Ölümcül Anne”: Anne Kompleksinin Karanlık Yanı

13 MART CUMARTESİ – 11:00-16:00

“Bilinçdışı, Logos için ilk günahtır, kötülüğün kendisidir. Bu nedenle ilk yaratıcı özgürleşme eylemi, anneyi öldürmektir.” C. G. Jung 

Carl Gustav Jung, her arketipin ikili doğasının kavranmasının psişik ilerlemede elzem olduğunun ve bu ikiliğin bireyleşmeyi mümkün kıldığının altını çizmişti. Jung’a göre bir arketipten bahsediyorsak her zaman ikilikten bahsediyor oluruz ve bu ikilik, psişik enerjinin devinimi ve hayatın devamlılığı için gereklidir.

Bununla beraber… Analitik Psikoloji bize der ki, çocuğun gelişimi için olumlu, şefkatli, besleyici Anne her ne kadar gerekliyse, yıkıcı, öldürücü ve terk eden Anne de gereklidir.

Söz konusu Anne-çocuk psikolojisi olduğunda, bağlanma (attachment) biçimlerinin insan psikolojisinde nasıl etkilere neden olduğunu az çok görebildiğimiz bugünlerde Analitik Psikoloji bize göz ardı etmememiz gereken karanlık alanı göstermektedir: “Ölümcül Anne”.

Bu bir günlük seminerde Anne arketipinin gölge yanını konuşuyor olacağız. Bu sayede, günlük yaşamımızda göz ardı ettiğimiz için gölgeye dönüşen bu kadim karakterin insanlığa neler sunabildiğine tanık olmayı umuyoruz.

6 MART CUMARTESİ – 11:00-16:00

Konular:

  • Anne Arketipinin Karanlık Yüzü
  • “Ölümcül Anne” Ne Kadar Kötüdür?
  • Psişik Fonksiyon Olarak “Ölümcül Anne”
  • Anne Kompleksi ve Kahramanın Yolculuğu
  • “Ölümcül Anne” ve Fiziksel/Psikopatolojik Rahatsızlıklar Arasındaki Bağ
  • “Ölümcül Anne” ile İyileşmek

NOT: HER SEVİYEYE UYGUNDUR. EĞİTİM ÖNCESİ OKUNMASI İÇİN MATERYAL PAYLAŞILACAKTIR.