RÜYALARLA YOLCULUK

Rüyada psişe, imgelerle konuşur
ve doğanın en ilkel seviyelerinden türeyen
içgüdülere ses verir.

C. G. Jung

Resim1

Rüyalar, psikanaliz ve derinlik psikolojisinin öncüsü C. G. Jung tarafından kişinin hayatında büyük rol oynayan bilgi kaynakları olarak ele alınmıştı. Jung, rüyaların özellikle de modern insan tarafından anlaşılmadığını, ancak insanlık tarihi boyunca pek çok kültürün rüyalara çok önem verdiklerini her fırsatta dile getirmiştir. Jung’a göre rüyalar “Tanrı’nın bizimle haberleşme aracı”ydu ve bu “Tanrı”, kişinin “Benlik” denilen içsel çocuğuydu.

Jung psikolojisinde rüyaların yeri büyüktür. Rüya analizi aracılığı ile kişinin bireyleşme sürecinde bilinçli şekilde devam edebilmesi mümkün olur ve kişi kendi rüyalarını okumayı öğrendikçe krizler fırsatlara dönüştürülür. Yani rüyalar kişinin iç dünyasında neler olduğuna dair ışık tutan incelikli anlatımlardır da diyebiliriz aslında.

“Kendini tanımak” yolculuğunda rüyaları okumayı öğrenmek kişi için güçlü bir strateji haline gelebilir. Bununla beraber, rüyaların dili pek çok kişi için karmaşık ve anlaşılmazdır. Jung, rüyaların dilinin masallar ve mitolojik anlatımlar gibi olduğunu söyler. Yani rüyalar, semboller aracılığıyla aktarılan mesajlardır da diyebiliriz. Biz de “Rüyalarla Yolculuk” ile psişenin derinliklerine doğru bir yolculuğa hazırlanacağız. Kişinin kendisiyle tanışması, kendisini tanıması ve bireyleşmesi yolunda ona destek olacak en güçlü aracı yakından araştıracağız.

Yolculuğun içeriği…

JUNG PSİKOLOJİSİNDE TEMEL KAVRAMLAR: BENLİK/PSİŞE/ARKETİPLER
PSİŞE, BİLİNÇDIŞI VE RÜYALAR
RÜYALARIN DİLİ: SEMBOLLER
SEMBOL ANALİZİ
MİTLER, MASALLAR VE ARKETİPLER
RÜYALARI OKUMAK
BİREYLEŞME SÜRECİNDE REHBER RÜYALAR
İYİLEŞTİRİCİ RÜYALAR
RÜYA ANALİZİ: KENDİ RÜYANI YORUMLAMAK

 

 

 

Öne çıkarılan görsel: Antonio de Pereda “El sueño”del”caballero”; San Fernando Royal Academy of Fine Arts Museum, Madrid
Reklamlar

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: